Oblíbená vodácká trasa z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou

Češi si čím dál více uvědomují, že na dovolenou nemusí mířit do dalekých cizích zemí. I Česká republika má co nabídnout, obzvlášť pokud jde o aktivní trávení volného času. Čím dál oblíbenější aktivitou mezi přáteli, rodinami i páry je sjíždění řeky. Nadšenci míří zejména na Vltavu.

Ještě nikdy jste na Vltavě nebyli? O hodně přicházíte. Poznáte kus přírody i několik hezkých jihočeských měst, posílíte kondičku, užijete si klid od počítačů, zakusíte romantiku u večerního táboráku a v noci ve stanu.

Kudy se vydat, abyste si plavbu užili?

Na Vltavě se dá sjíždět docela dlouhý úsek, nicméně většina vodáků začíná ve Vyšším Brodě. Dá se sem dojet i vlakem či autobusem, což je vhodné, pokud se nikdo ze skupiny nechce obětovat ke každodennímu převážení auta. Přímo na místě se navíc nachází půjčovna lodí Vyšší Brod, takže přijedete, vezmete si lodě, pádla, záchranné vesty, sudy na věci a můžete vyjet. Hned první jez prověří vaše schopnosti a navnadí vás na celou další cestu.

Samozřejmě není nutné začínat přímo ve Vyšším Brodě, půjčovna lodí Vltava za vámi přijede, raft či loď přiveze na smluvené místo. Ale právě ve Vyšším Brodě začíná ten nejhezčí úsek. Spousta vodáků jezdí až do Boršova nad Vltavou, což se dá zvládnout příjemným tempem cca za tři nebo čtyři dny. Cestou se projíždí například překrásným Českým Krumlovem.

Na co myslet, když jedete poprvé?

Toho je opravdu hodně. Nejdůležitější je správně si sbalit. Nesmí toho být moc, aby se všechny věci vešly do sudu, takže zredukujte počet oblečení a jiných zbytečností. Alternativou je vozit si s sebou doprovodné auto, nebo si takovou službu zaplatit a nechat si věci převážet.

Jste-li začátečníci, možná se vám bude víc zamlouvat půjčovna raftů Vltava, protože na raftu se nemusí tolik pádlovat jako na lodi. Očekávejte ale pomalejší jízdu.

S tím, jak daleko dojedete, si nedělejte starosti. Cestu si užívejte, prohlížejte si krajinu a nezapomeňte se občas zastavit na nějakou dobrůtku. U břehů uvidíte různé rychlé občerstvení, vynechat určitě nemůžete sladké i slané palačinky (pro odvážlivce se vyrábí i kombinace sladkých a slaných příchutí). Půjčovna raftů Vyšší Brod má dostatek sběrných míst, takže když nebudete stíhat, prostě lodě/rafty odevzdáte dříve.

A ještě jedna věc. Jste-li zhýčkaní měkkou postelí, nemusíte spát ve stanu. Zastavujte prostě jen v kempech, kde mají chatky.

Napsat komentář