istanbul-1981402_1920

Městem dvou kultur je Istanbul

Istanbul je největší město v Turecku, které se rozkládá na dvou kontinentech, Evropy a Asie. V současnosti má toto turecké velkoměsto přes 11 milionů obyvatel.
Stručný přehled: Istanbul byl a je městem dvou kultur. Na jedné straně křesťanská kultura, na straně druhé kultura islámská. Vše se tady mísí, neboť dějiny tohoto města jsou plné dějinných propletenců a paradoxů. Město se postupem času jmenovalo Byzantion, Konstantinopol a Cařihrad. Vládli zde římští císaři i osmanští sultáni. Nyní je hlavním kulturním a hospodářským centrem celého tureckého státu.
Památky: Historických památek je zdě nepočítaně, ovšem hlavní epicentrum pamětihodností najdete v oblastí Sultanahmetu. Sultanahmet je srdcem celého Istanbulu. Zde najdete palác Topkapi, Modrou mešitu i impozantní chrám Aya Sofya. Tyhle tři pamětihodnosti jsou nejnavštěvovanějšími místy Istanbulu. Palác Topkapi byl politickým centrem celé Osmanské říše po dobu téměř čtyř století. Zde vládl a bydlel sultán s celým svým dvorem. V současné době plní palác funkci velkého muzea, které každému návštěvníkovi umožňuje nahlédnout do někdejší bohaté vznešenosti osmanského sultanátu.

Návštěvník celého komplexu paláce Topkapi může například vidět bohatou výstavu zbraní a brnění, palácové kuchyně, pekárny, klenotnici, sultánovy chlévy a ještě mnoho dalšího. Vedle této prohlídkové trasy lze také navštívit prohlídku harému, která je součástí jiné prohlídkové trasy. Prohlídku harému však stojí za to absolvovat, neboť zde uvidíte překrásné zdobené komnaty, včetně nádherných ložnic harémových žen. Další obrovskou a velkolepou budovou je islámská mešita Sultan Ahmet Camii zvaná též Modrá mešita.
Modrá mešita nemá tak krásné interiéry jako palác Topkati, na druhou stranu však zaujme svou velikostí a mohutností. Modrá mešita je největší mešitou ve městě a kolem ní se tyčí šest štíhlých minaretů. Hned vedle mešity je velmi zajímavé Muzeum perských a tkaných koberců. Třetí nejdůležitější stavbou v Istanbulu je chrám Aya Sofya neboli Hagia Sofia. Obrovská stavba s mírně oválnou hlavní kopulí širokou 32 metrů byla postaven už v roce 532 našeho letopočtu. Hagia Sofia byla křesťanským patriarchálním kostelem, ovšem v letech 1453 až 1935 byla pro změnu hlavní mešitou města.
Zajímavosti: Vedle nádherných a úchvatných staveb stojí v Istanbulu za pozornost ještě istanbulský bazar, kde koupíte téměř všechno. Už pouze strohá číslo hovoří za vše: bazar má 66 ulic a uliček, 4000 obchodů, desítky skladišť, směnáren a bank. Bazar má také svou vlastní ochranku a zdravotní středisko, kdybyste s přemíry nakupování omdleli nebo se vám udělalo nevolno.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/rady-cestovat-dovolena.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář