cat-2877288_1920

Malassezióza u kočky

Toto zánětlivé onemocnění není úplně známé. Pokud ale doma chováte kočku, měli byste být na pozoru. Kvasinky Malassezia pachydermatis se v organismu zvířete přirozeně vyskytují – v zevním zvukovodu, análních váčcích, v okolí análního otvoru a vulvy. Jak to ale tak bývá, všeho moc škodí. Může se tedy stát, že se kvasinky přemnoží. V tuto chvíli se začnou chovat paraziticky a mohou vyvolávat zánět i velmi nepříjemnou alergii.

Potíže při přemnožení kvasinek

Potíže jsou tedy dvojího druhu. Kočky postihují záněty lokální a generalizované formy i alergické reakce.

Generalizovaná forma

Změny můžeme pozorovat po celém těle zvířete. Tato forma se velmi podobá alergii, neboť zánět vyvolává extrémně silné svědění. Rozdíl je ale v tom, že na kůži dochází ke vzniku šupin. Zvíře se velmi intenzivně drbe a je značně nervózní.

Lokální forma

Příznakem je bolest uší (záněty zvukovodu), dále pak záněty na různých částech těla (kůže na hlavě, krku, v podpaží, končetinách i u análního otvoru). Zasažená kůže je velmi nápadně zarudlá. Docházet může až k úbytkům srsti.

Dalšími projevy je tvorba tmavě hnědého mazu ve zvukovodech, viditelná změna zbarvení drápků a okolních chlupů do zvláštního červenohnědého odstínu.

Alergie

Zda se jedná o alergickou reakci, není jednoduché určit od pohledu. K tomu je třeba podstoupit se zvířetem alergologický test. Alergie na kvasinky Malassezia vyvolává silnou svědivost, nervozitu, agresivitu, nechuť k jídlu a postupné vypadávání srsti.

K provedení testu jsou třeba pouze zpravidla pouze 3 ml krevního séra. Z toho je možné zjistit, co problémy způsobuje.

Pokud u zvířete pozorujete nápadné problémy, je na místě test podstoupit!

Pro více informací navštivte https://www.genomia.cz.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/rady-cestovat-dovolena.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář