seedling-1062908_1280

Má konopí v tělové kosmetice nežádoucí účinky? Výčet možných rizikových projevů a rady, jak je zmírnit

Výrobky z konopí jsou známé svou léčivou silou, ale zamýšleli jste se nad tím, zda má konopí obsažené v tělové kosmetice nějaké nežádoucí účinky? V porovnání s běžně dostupnými léčivy jsou konopné produkty stále nejvhodnější alternativou, protože pozitiva z užívání v mnohém převyšují negativa a možné nepříjemné projevy, které se mohou, ale nemusí objevit. Přinášíme jejich výčet od těch viditelných až po další vnitřní vlivy na váš metabolismus. Na závěr pro vás máme také rady, jak se jim nejlépe vyhnout!

Tělová kosmetika z konopí má blahodárný vliv na lidský organismus, ale při jejím dlouhodobém používání se mohou objevit i některé nežádoucí účinky

Konopné výrobky a masti se v posledních několika letech těší obrovskému úspěchu. Jsou běžně dostupné, a to nejen v lékárnách, jak tomu ještě před nedávnem bývalo. Existuje mnoho variant, mezi kterými můžete vybírat. A navíc jsou i cenově dostupné a opravdu účinné. Podívejte se na 5 způsobů, jak můžete využít konopí například v letních měsících.

Avšak s velkou vlnou zájmu o léčivou moc se objevilo i značné množství otázek, zda existují nežádoucí projevy plynoucí z užívání takového výrobku. Průzkumy a studie však ukázaly, že látka cannabidiol, která je v přípravcích obsažena, má jen velmi malé množství slabých vedlejších účinků.

Pokud tuto látku srovnáme s ostatními návykovými látkami, je výčet opravdu jen velmi krátký. Navíc k nim dochází jen v případech, kdy byla užívána velice vysoká dávka.

Alergická reakce

Působení aktivní látky na lidské tělo je různorodé, a proto může organismus každého člověka reagovat odlišně. Závažnou kontraindikací může být přecitlivělost a alergie na nějaký z druhu cannabinoidů. Avšak ta se objevuje jen velmi vzácně. S největší pravděpodobností se spíše projeví alergie na aromatické či dráždivé složky, které mohou být příměsí konkrétního přípravku.

S čím se můžete setkat?

Mezi nejběžnější vedlejší účinky patří jen ty dočasného trvání. Pokud přerušíte používání masti, měly by v co nejkratší době vymizet. Patří mezi ně:

  • únava, malátnost
  • změna chuti k jídlu
  • průjem
  • jiné zažívací obtíže

Únava

Ze studie z roku 2014 bylo zjištěno, že THC či cannabidiol, které jsou obsaženy v mastích, mohou do jisté míry způsobovat ospalost a malátnost. Jednalo se především o produkty, které měly tyto látky obsaženy ve vysokém množství.

Změna chuti k jídlu

Stejně jako u únavy může za takové projevy vysoká dávka aktivních látek. Na základě několika studií lidé konstatovali, že jejich změna chuti byla výraznější, než je zvykem.

Průjem

U pacientů, kteří trpí epilepsií, byly zjištěny žaludečních potíže a průjmy. Proto by se měly aplikovat pouze malé dávky konopné masti, abyste se případným komplikacím vyhnuli.

Pozor na játra!

Na základě několika studií bylo zjištěno, že cannabidiol může mít vliv na metabolismus jater. Tato látka totiž funguje jako silný inhibitor enzymů, jež jsou součástí metabolismu léků v játrech. Dochází k tzv. inaktivaci specifických typů enzymu, tudíž játra mohou mít značné obtíže s dalším zpracování léků či drog.

Jak zmírnit nežádoucí projevy?

Při nákupu tělové kosmetiky z rostliny konopí dbejte na pečlivý výběr. Je důležité, aby obsahovala účinnou látku cannabidiol. V tomto případě se také vyplatí si připlatit za kvalitu. Podívejte se například, jaké konopné masti neprošly testy Ministerstva zdravotnictví spolu s jinými produkty.

Ještě než začnete přípravek užívat, poraďte se svým lékařem či lékárníkem o dalších lécích, které užíváte. Mohou se s látkou cannabidiol navzájem ovlivňovat. Tímto zabráníte možným komplikacím při užívání.

Neužívejte ihned vysoké dávky přípravku. Doporučuje se začít s malými dávkami a postupně množství aplikované masti navyšovat do té fáze, kdy vám bude přípravek pomáhat a léčit. Vyhnete se tak nepříjemným projevům způsobených příliš vysokými dávkami.

Objeví-li se u vás kožní alergická reakce, umyjte postižené místo vodou a mýdlem. Nechte postiženou pokožku dýchat a znovu ji ničím nenatírejte. Příznaky by měly po čase odeznít samy.

Nyní již víte, jaká rizika s sebou nese užívání konopné masti. Jedná se především o projevy, které nejsou vážné a nijak vás neohrožují na životě. Přírodní mast je zaručená sázka na jistotu! A co vy, máte zkušenost s užíváním? Objevily se u vás nežádoucí účinky? Podělte se o ně s námi!

Napsat komentář