Na nějakou novostavbu na prodej asi narazíte na každém realitním webu. Co si ale nechat raději vybudovat domek „na klíč“, tedy bydlení podle vašich vlastních představ?

Novostavby na prodej jsou dnes součástí nabídky téměř každého většího realitního webu. Toho jste si už pravděpodobně také všimli a to zejména v případě, že se o koupi nějaké nové nemovitosti právě zajímáte. A asi víte i to, že přestože je už poměrně běžné, že si například v případě pořízení bytu v některém z developerských projektů můžete nechat provést řadu tzv. klientských změn, nikdy nedocílíte toho, aby takové bydlení odpovídalo vašim představám takřka ze 100 %. Jednoduše proto, že se jistě najde spousta věcí, které v původním projektu developera zkrátka zůstat musí a nijak je neovlivníte. Někomu to určitě nevadí, jiný naopak chce, aby jeho bydlení bylo co nejoriginálnější a v maximální možné míře vyhovovalo jeho nárokům a požadavkům. A jak toho nejlépe docílit? Poměrně snadno. Zkuste si nechat vybudovat vlastní domek a to tzv. „na klíč“!

Hledáte novostavbu na prodej a nedaří se?

Přestože u nás nejrůznějších projektů určených k bydlení pozvolna přibývá, není jich stále k dispozici tolik, aby bylo možno uspokojit zájem všech. Někde je nabídka slušná, jinde o poznání slabší. Například minulý rok se tak nejvíce bytů v přepočtu na obyvatele objevilo ve Středočeském kraji, zatímco nejhůře na tom byli lidé v kraji Ústeckém. Je jisté, že v některých lokalitách můžete mít s nalezením vhodné novostavby zkrátka problém. Je proto zcela namístě, budete-li se ptát po důvodech, které za nízkým počtem budovaných bytů stojí. Odpověď není tak složitá. Podle názoru mnoha odborníků jde zejména o neúměrnou délku povolovacích procesů, která řadí Českou republiku na jednu z nejnižších příček celosvětového žebříčku.

80 tisíc v Brně a více než 100 tisíc v Praze

Přímým důsledkem toho, že u nás vydání stavebního povolení trvá i více než 5 let, je svižné tempo, jakým tu nemovitosti zdražují. Tento cenový růst je tedy přímo úměrný množství nemovitostí, které se dostávají na trh. Když se málo buduje, bydlení je drahé a byty v novostavbách jsou toho názorným příkladem. Třeba v Brně už zaplatíte za metr čtvereční i více než 80 tisíc a v Praze se cena už dávno spolehlivě dostala přes stotisícovou hranici. Logicky však stoupají ceny všech nemovitostí a nejenom těch nových a podobně jako u délky stavebního řízení, jsme i zde na velmi nelichotivé pozici. Celosvětově totiž ČR obsadila třetí místo za Čínou a Maltou. Nikde jinde krom těchto dvou zemí už bydlení v posledním roce nezdražovalo rychleji než u nás.

Nejvyšší meziroční růst cen nemovitostí (2018 – 2019)

Země Růst cen
ČÍNA 10,9 %
MALTA 10,8 %
ČESKÁ REPUBLIKA 9,4 %

Zkuste domek „na klíč“!

Řekněme tedy, že jste se třeba vzhledem k možnosti více ovlivnit vzhled vašeho budoucího domova nebo s přihlédnutím k nedostatečnému výběru novostaveb začali zkrátka zaobírat myšlenkou na to, že si necháte raději postavit domek „na klíč“. Existuje přitom celá řada cest, kterými se lze vydat, nicméně něco mají takřka vždy společné. A sice to, že za vás drtivou většinu práce odvede zvolená firma, zatímco vám zůstane od začátku až do konce privilegium do této práce zasahovat a to takovým způsobem, aby vám výsledek co nejlépe vyhovoval.

Chcete dřevo? Není se čeho bát!

Jednou z možných cest jsou například moderní dřevostavby. Pokud se vám tedy dřevo zamlouvá, můžete si z něj bez obav nechat takový dům vybudovat. Moderní technologie dnes totiž dovedou odstranit řadu nevýhod tohoto materiálu, jako třeba vyšší hořlavost a podobně. A není proto divu, že podíl takových domů na našem realitním trhu už několik let roste.Než se však definitivně rozhodnete, ujasněte si několik důležitých věcí.

4 věci, které byste měli vědět předem

Domek „na klíč“ je dnes pro mnohé lidi velice lákavou záležitostí, o tom není pochyb. Ostatně dobře to ilustruje i stoupající počet zakázek, kterými jsou stavební firmy rok co rok pověřovány. Než však vybudování vašeho nového příbytku svěříte do rukou nějakých odborníků, podívejte se, co byste měli vědět především.

  1. JAK VYBRAT VHODNOU FIRMU?
  • Jde o velké peníze, a proto nikdy nezadejte práci prvnímu, kdo se vám namane! Důkladně zmapujte co nejvíce možností a teprve pak se rozhodněte. Ověřte si hlavně to, jak dlouho ta která firma působí na trhu a s jakými výsledky. Jedině tak si lze udělat solidní představu o tom, co je pro vás nejlepší.
  1. JAKÝ ZVOLIT PROJEKT?
  • Zde existují obvykle dvě možnosti. Vybírat můžete mezi typovými návrhy z katalogů či z webových stránek nebo si zvolte nějaký individuální návrh. Druhá varianta vám bude nejlépe vyhovovat právě tehdy, toužíte-li po originalitě a chcete-li maximálně uzpůsobit bydlení vašim představám a nárokům. Zasahovat do realizace projektu však budete moci v obou případech
  1. CO ÚSPORA ENERGIÍ?
  • Energetická náročnost novostaveb dnes hraje čím dál větší roli. A přestože drtivá většina firem vám už více méně samozřejmě nabídne jen takový projekt, který bude velice úsporný, můžete se pochopitelně setkat s nejrůznějšími rozdíly, a proto se vždy ptejte na detaily. Jde jak o materiály, technologie, tak i o styl, v jakém bude domek vybudován. Rádi byste například nějakou klasickou chalupu? Pak vás jistě potěší, že i něco takového si lze dnes nechat postavit s ohledem na nejpřísnější energetické požadavky.
  1. PORADÍ VÁM S FINANCOVÁNÍM?
  • Pokud nemáte dostatek peněz, je vzhledem k ekonomické náročnosti nějaká finanční úvaha obvykle nezbytná. Příslušné poradenství bývá pak zpravidla součástí služeb takřka každé stavební společnosti. Někde vám mohou pomoci s hypotékou, jinde vám rovnou nabídnou nějaký vlastní úvěrový program.

Půjdete svou vlastní cestou?

Svou roli v tom, zda dáte přednost nějakému domku postavenému tzv. „na klíč“ nebo zda se raději poohlédnete po bytě v některém z řady nabízených developerských projektů, jistě sehraje více věcí. Základním kritériem vašeho rozhodování však bude bezesporu fakt, zda preferujete byt nebo rodinný dům. Všechno ostatní přijde na řadu zřejmě až později. Pokud jde například o peníze, tak buďte ujištěni, že vybudování domku vás často nevyjde o moc dráž, než pořízení moderního bytu a tak už zbývá snad jedině vyřešit konkrétní způsob financování.

Budete potřebovat úvěr nebo věříte, že jsou vaše úspory dostatečné? A víte už nyní, zda se vydáte svou vlastní cestou a necháte si postavit rodinný dům na klíč nebo je pro vás jediným přijatelným řešením nový byt?

Napsat komentář