Letoviska v blízkosti Varny, Bulharsko

ŠKORPILOVCI – Bulharsko

Škorpilovi je letovisko ležící 35 km jižně od Varny. Výjimečně klidné a přívětivé místo pro odpočinek, disponující širokou pláží, minerálními prameny, jehličnatými a dobovými lesy. V blízkosti je přírodní rezervace Longoza. Ze severu a jihu je rezervace ohraničena dvěma rukávy řeky Škorpilovská, která ústí do Černého moře. Zde se leží mys Černý mys (Karaborun), který se týčí do výšky 80 m a je nejsevernější bod pohoří Balkán – Stará planina, tam kde se Balkán dotýká moře. Letovisko nabízí hotely, penziony, bungalovy a zotavovny. Přijedete sem odbočením vlevo z hlavní  silnice z Varny na první křižovatce u obce Staro Orjahovo. Cestou míjíme dva opuštěné a zarostlé autokempy Izgrev a Horizont. Ubytovat se lze ve vesnici či přímo u pláže, kde byl zrekonstruován hotýlek Džordaš, na který navazují standardně vyhlížející chatky (dvoulůžkový pokoj 30 BGL, třílůžkový 45 BGL, apartmán 60 BGL, chatka se 4 lůžky 32 BGL, chatka (6 lůžek- 40 BGL)  – údaje z roku 2007.

KEMP ŠKORPILOVCI – Bulharsko

Pod letoviskem Škorpilovi je autokemp. Působí slušně a čistě. Pláž vzdálená asi 150 m  bývá obsazená jen málo. Je celkem čistá a na obou vzdálených koncích je ohraničená skalami. Dno moře se svažuje pozvolně a je písčité. Je zde asi 100 m dlouhé molo vybíhající do moře, které jakoby dělí pláž na severní (delší asi 3-4 km) a jižní 1-2 km. Zhruba po 500 metrech cesty směrem na sever po  pláži se vinou kolmé cestičky v písku směrem k prudším svahům porostlým hustým listnatým lesem, který se táhne v pásu po pobřeží. Uvnitř svahovitého lesa je soubor starších chatek, ale stále ještě užívaných (pozůstatek kempu Horizont). Místo to není vůbec špatné a k moři a na pláž není daleko.

BJALA

Bjala se nachází 50 km jižně od letiště Varna a 70 km severně od letiště Burgas. Je to malé kouzelné místo na Bulharském pobřeží Černého moře. Je to centrum pěstování vinné révy a výroby vína s dlouholetou tradici. Dneska je Byala turistické centrum se širokými plážemi a velkým počtem penzionů a lázeňských domů. Je zde též malý přístav pro malé lodě a jachty. Město se pyšní etnografickým komplexem s tradiční Bulharskou expozicí. O Byale se zmiňují mořeplavci již v 14. století. Na konci města jsou zachovalé zbytky pevnosti z 8. – 10. st. n. l. Návštěvníkům jsou zde k dispozici tři pláže se světlým pískem, zalesněným svahem a unikátními bílými skalami. Jedinečný přírodní útvar Bílé skály jsou čtvrtým světovým nálezem,  kde se nacházejí stopy po velké katastrofě na Zemi v předhistorickém období, která byla příčinou vyhynutí dinosaurů.

OBZOR – Bulharsko

Téměř uprostřed pobřeží Černého moře v Bulharsku leží přímořské městečko Obzor. V blízkosti se nachází pohoří Stará Planina. Původně, v době řeckého osídlení, se osada jmenovala Navlohos. Později Heliopolis (město slunce) a v římských dobách dostalo jméno Tempium Jovis (Jupiterův chrám). V období středověku byla postavena tvrz Kozjak, která byla pozdější zničená tureckými vojsky. Současný název Obzor (bulharsky též Obzor)byl městu dán v roce 1935. Na kopcích najdeme zbytky římských opevnění, zříceniny hradu Kozjak a rozvaliny Jupiterova chrámu. Poloha tohoto sympatického městečka je důvodem jeho obliby. Je vzdáleno 60 km od Varny a 60 km od Burgasu. To, co je ovšem na Obzoru nejkrásnější, je jeho 7 km dlouhá pláž. Obliba tohoto městečka u našich turistů rychle stoupá. Kromě již zmiňovaných plusů – kombinace hor, moře a krásné pláže – je to také malé centrum města s mnoha kavárnami, restauracemi a obchůdky. Cenová dostupnost je oceňována ze strany mnoha vracejících se spokojených turistů. Městečko se samozřejmě stále rozvíjí a vylepšuje svoje služby. Pláže jsou vybaveny slunečníky, lehátky a sportovními atrakcemi. Obzor, příznačný název, pro toto neustále se rozvíjející městečko. Doporučuji ho navštívit pro jeho velmi romantickou pláž. Tu nejlepší rybářskou restauraci, kterou jsem měla možnost navštívit a jejíž poloha je na místě odkud měsíc vplouvá po hladině a otevírá všem náruč celého nočního Obzoru. Navíc je to cenově dostupná dovolená pro všechny

O historii Bulharska si můžete přečíst v tomto článku.

O městě Varna si můžete přečíst zde.

Zdroj článku: Bulharsko-leto.cz

Napsat komentář