the-old-town-992313_640

Bulharsko, město Varna

Varna je třetí největší město Bulharska. Rozkládá se na pobřeží Černého moře, ve  vzdálenosti  asi 17 km od Zlatých Písků. Nachází se zde velký přístav a mezinárodní letiště. Varna je poměrně veliké a rušné město, tudíž pobyt v jeho okolí doporučujeme zejména klientům, kteří mají rádi kulturní a společenský život, to znamená  i živý denní a noční život. Ve Varně můžete navštívit proslulé delfinárium, oceánarium a další atrakce, které jistě zpříjemní vaši dovolenou v Bulharsku.

Historie města Varna

Varna jako lidské sídlo se datuje již z 6. století př. n. l., kdy zde založili přístav Řekové a pojmenovali ho Odessos. Pro pozdější obyvatele města, Římany, daný přístav představoval nejdůležitější bod přístupu k moři.
V 6. století n. l. město podlehlo krutým nájezdům Avarů, ale nově příchozí Slované město obnovili a podle staroslovanského slova „vran“, což znamenalo v jejich řeči „černá“, pojmenovali město Varna. Varna je typické rušné městské letovisko, které nabízí celou řadu možností, jak si skvěle užít dovolenou. Pláže v okolí letoviska Varna jsou písčité a dlouhé s pozvolným vstupem do moře, což je ideální pro malé děti či méně zkušené plavce. Na plážích si můžete vyzkoušet i řadu vodních a plážových sportů a za poplatek si pronajmout lehátko se slunečníkem. Varna je též  ideální výchozí bod pro poznávání krás černomořského pobřeží. V centru města je velice rušný život a nachází se zde nespočetné množství různých restaurací, obchodů, barů a jiných podniků, které Vám zaručeně zpestří pobyt.

Památky a zajímavosti Varny

V centru můžete navštívit významnou pamětihodnost, kterou je bezesporu monumentální chrám Nanebevzetí  panny Marie z 19. století, spojující nádhernou  byzantskou výzdobu vnitřních prostor,  vyřezávaný dřevěný ikonostas a malovaná okna. Ve Varně je několik životem tepajících bulvárů, které se rozbíhají z náměstí Nezávislosti (Nezavisimost). Na jednom z nich, pojmenovaném  Maria Luiza,  najdete nejvýznamnější msštské muzeum,  Archeologické muzeum s opravdu proslulým Neolitickým zlatým pokladem.  Zde jsou soustředěny památky na slavnou minulost tohoto přístavního města. Můžete zde obdivovat vykopávky z doby bronzové, šperky z doby helénské (z doby, kdy se město ještě jmenovalo Odessos a žili zde Řekové), římské pohřební sochy nebo sbírku středověkých zbraní. Navštívit můžete též Etnografické muzeum, které se pyšní vytříbenými šperky, originálním mobiliářem arukodělnámi výrobky.S bulharským uměním se dokonale seznámíte v Umělecké galerii a kdo má rád delší a obsáhlejší historii,  doporučuji navštívit  Muzeum obrození. Právě tady najdete dokumenty z bojů s Osmanskou říší. Nejvíce nadchne Námořní muzeum v přímořském parku, kde se můžete dozvědět, jak se vyvíjela bulharská lodní doprava. A právě zde se setkáme s českou fantazií a zahradnickým a parkovým uměním. Zelenou oázu totiž vybudoval právě český architekt Anton Novák podle parků Belvederu. Najdete tu jedinečnou sbírku námořních památek včetně uniforem nebo modelů lodí. Součástí muzea je i akvárium a delfinárium, která představují velké množství vodních živočichů žijících ve vodách Černého moře. Ve Varně najdete i pozůstatky římských termálních lázní, stojících na základech starořeckého města Odessos. Varna je městem kultury. V hlavní sezóně – tzv. Varnské léto ( červen až srpen) je zde spousta skvělých koncertů, operních a baletních představení, festivaly a dokonce i večerní párty na pláži. Poblíž Varny leží velmi zajímavý přírodní úkaz Kamenný les, přírodní rezervace.

O historii Bulharska si můžete přečíst v tomto článku.

Napsat komentář