Desatero bezpečné horské turistiky

Pokud plánujete během následujících týdnů dovolenou na horách, abyste zdolali náročné horské stezky, neměli byste zapomenout na kvalitní a praktické vybavení. V podstatě nezáleží na tom, zda jste začátečník, který se potřebuje seznámit se základními bezpečnostními pravidly, nebo zkušený turista, jenž si chce jen připomenout, co všechno je na takovou túru potřeba. Přečtěte si v následujících řádcích desatero bezpečné horské turistiky.

1. Cestu si pořádně naplánujte

Prvně se rozmyslete, do jaké oblasti vůbec vyrazíte. Zůstanete v českých horách, nebo plánujete zdolat některé z těch zahraničních? Zjistěte si o dané lokalitě co nejvíce informací, jak je terén náročný, zda ostatní turisté nedoporučují nějakou speciální výbavu a podobně.

2. Správné vybavení je alfou a omegou

Terény jsou různě náročné a podle toho vyžadují i příslušné vybavení. Stejně tak je nezbytné brát ohled na aktuální roční období, protože je pochopitelné, že v letním období potřebujete něco jiného než v zimním.

Počítejte také s tím, že čím vyšší nadmořská výška, tím nižší teplota. Zvolte tedy správnou obuv. Určitě si na horskou turistiku neberte novou neozkoušenou obuv, protože byste se vrátili s otlaky a puchýři. Dobré je si ji nejprve rozchodit. Ideální volbou je kotníková treková obuv s protiskluznou podrážkou. Dále by vám na zádech neměl chybět batoh a v něm balíček první pomoci, chránič před sluncem a teplé oblečení, které si na sebe dáte v případě silného větru. Batohy jsou také na to, aby unesly tekutiny, jídlo a nabitý mobilní telefon. V případě, že plánujete několikadenní turistickou túru i s přespáním pod širým nebem, je dobré u sebe mít powerbanku.

3. Věnujte se počasí

S počasím souvisí to, co si všechno sbalíte. Podívejte se na předpověď, a to jak bouřkovou, tak i sněhovou. Zkontrolujte, zda zrovna v oblasti, kam se chystáte, není riziko laviny.

4. Informujte někoho o své cestě

Určitě někomu řekněte, ať už kamarádům, nebo příbuzným, kam vyrážíte a kdy se plánujete vrátit. Pokud budete něco měnit, informujte je o tom, protože by po vás mohli zbytečně vyhlásit pátrání. Stáhnout si do mobilu můžete také aplikaci horské služby, která vám v případě potřeby pomůže.

5. Jen po vyznačených stezkách

V horách jsou všechny stezky přehledně vyznačeny, určitě nechoďte mimo ně, mohli byste se ztratit a dostat se na místa, odkud by vám bylo jen těžko pomoci. Zapomeňte na zkratky, raději ujděte pár kroků navíc.

6. Orientace

Vezměte si s sebou mapu a naučte se používat správně měřítka, protože je rozdíl, zda se jedná o mapu s měřítkem 1:50 000, nebo 1:25 000. Chybět by vám neměla ani buzola, případně i výškoměr. Nejlepší samozřejmě je družicový navigační systém (GPS), ovšem ne všude v horách je pokrytí signálem.

7. Jděte alespoň ve třech

Rozhodně nikam nechoďte sami, doporučují se alespoň tříčlenné skupinky. Pokud by se totiž někdo z vás zranil, jeden zůstane se zraněným a druhý vyrazí pro pomoc.

8. Poskytněte první pomoc

Bohužel, nikdy nevíte, co se stane. Horské oblasti bývají nevyzpytatelné, a proto mějte u sebe lékárničku a naučte se poskytovat první pomoc. Zraněného člověka nikdy neopouštějte a ihned přivolejte záchrannou službu.

9. Ohleduplnost na prvním místě

Po cestě narazíte i na výstražné tabule, jejichž význam byste měli znát. Zároveň dbejte na to, abyste v přírodě nezanechávali žádné odpadky, buďte ohleduplní. Tabule nechejte tam, kde jsou. Jejich přemístěním by pak mohlo dojít k dezorientaci ostatních turistů.

10. Pojištění

Jelikož nikdy nevíte, co se může v horách stát, určitě si sjednejte kvalitní cestovní pojištění, ať už se vydáváte na jakkoliv dlouhou a dalekou cestu. Jestliže nemáte úrazové pojištění, určitě se vyplatí sjednat si i to, pokud plánujete horskou turistiku někde v českých končinách.

Článek byl připraven ve spolupráci s e-shopem Český ráj outdoor sports, který mimo jiné pořádá i zajímavou GPS soutěž o batohy. Vyšlápnout si můžete pro dárek z Českého ráje. Čekají na vás také novinky z řady Huskoviny, které si jako horský turista určitě zamilujete.

Napsat komentář