kornati-islands-1473814_1280

Chorvatský ráj a souostroví Kornati

Kornati jsou krásné a tiché chorvatské ostrůvky dříve skrývající piráty. Souostroví Kornati je nádherné a proslulé krásou slavných Plitvických jezer. Národní park má pirátskou historii a například potápěči i ornitologové se zde scházejí i dnes. Celých 89 malých ostrůvků je od roku 1980 pod patronátem Národního parku Kornati. Národní park Kornati leží v mezi Zadarem a Šibenikem. Malebné souostroví v severní Dalmácii nemá pitnou vodu.

Historie, pirátské zátoky a římské trosky

Na některých ostrovech Kornati se našli v moři pozůstatky římského osídlení. V průlivu Dugi otok a Katina jsou vidět trosky stavby z 1. a 2. století našeho letopočtu. Do 18. století bylo na ostrovech pár malých rybářských osad a jsou zde dodnes opuštěná stavení a jednoduché domky pro turisty, kteří přijíždí na ryby (je potřeba mít kvalitní rybářské potřeby) a potápění. Dříve sem jezdili piráti, kteří vyhledávali skrytá zákoutí Kornatských ostrovů. Počasí na souostroví Kornati je velmi stabilní a v srpnu zde nezažijete více jak 2 dny pod mrakem.

Za Druhé světové války zde byli partyzáni, kteří zde i vybudovali nemocnici ve starém kostele na ostrově Piškera. Chorvaté zde dnes pěstují olivy, fíky či víno. Nejvíce zde v národním parku pěstují ovce, které na jaře přivezou a na podzim odvezou. Ovce zde nerušeně žijí a o pár zátok dál se vesele sluní třeba i nudisté na více plážích. Oblíbená destinace Kravljacica a ostrov Kornat se v srdci ostrovů. Souostroví Kornati dostalo svůj název podle toho největšího s názvem ostrov Kornat, s rozlohou 32,6 km2.

kornati-islands-1785556_1280

Život pod vodou

V Chorvatsku se skvěle potápí a to nejbujnější žije pod vodou. Turisté musí za vstup do národního parku platit. Na souostroví Kornati nesmíte rozdělávat oheň, ale ani sbírat kamení a mušle. Omezený je pohyb lodí i chodců. Musíte chodit jen po vyznačených trasách. Chorvatské ostrovy Kornati a jejich půda má všechna soukromého majitele.

Chorvatské vodopády jsou pokládány za jedny z nejúžasnějších na světě. Na ostrově je sice málo vegetace, ale přesto zde roste 650 rostlinných druhů, často velmi vzácných a ohrožených. Ornitologové zde pozorují ptačí migrace a na ostrovech se kroužkují racci středomořští.

Ostrov Kornati je ráj jachtařů i folklóru

Jižní část Severodalmatských ostrovů a souostroví Kornati zdobí největší ostrov Kornat. Legenda praví, že ostrovy jsou hromada bílých skal, zbylých v dlani po stvoření světa, které do moře hodil sám Bůh. Pro jachtaře znamenají chorvatské ostrovy Kornati doslova hotový ráj. Můžete vyrazit na výlety lodí a obdivovat krásy národního parku.

Velmi zajímavá akce se zde koná každoročně první červencovou neděli. Obyvatelé všech ostrovů vyráží v procesí na lodích směřujících do Podtarackého zálivu k mariánskému kostelu. Mnoho lidových krojů, slavnostních rouch a pestrých korouhví různých bratrstev jsou nádhernou po


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/rady-cestovat-dovolena.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář