Chorvatsko v oblíbenosti stále vede

Chorvatsko u Čechů stále vítězí na plné čáře. I loni se v žebříčku oblíbenosti ocitlo na prestižním prvním místě. To vypovídá o mnohém, nemyslíte? 
Uvažujete o letošní dovolené vycestovat do Chorvatska? Zřejmě ani letos nebudete sami. Co takhle se ale vyhnout notoricky známým místům, jako jsou Makarská riviér a Plitvická jezera, byť se nacházejí na seznamu světového dědictví UNESCO?

Chorvatsko, země zaslíbená

Sestavit praktický jednostránkový průvodce pro Chorvatsko není vůbec snadné. Tato země totiž ukrývá tolik krásných míst, z nichž vybrat jen několik je úkol téměř nadlidský. Velké oblibě nejenom českých turistů se právem těší notoricky známý Split, pobřežní město ve střední Dalmácii, jež si turisty získává nejenom svou polohou na břehu Jaderského moře, ale i pro svoje četné historické památky. Zároveň se však jedná o strategické místo, z něhož můžete vyrážet na výlety na okolní ostrovy. Těch se ve vodách Jaderského moře nachází 78. Z těch největších jmenujme ostrovy Krk, Cres, Brač, Hvar, Pag nebo Korčula.

Pozoruhodný Pag

Nejpozoruhodnějším ostrovem je ale z mnoha pohledů ostrov Pag. Z velké části je sice holý a vyprahlý, na některých plážích se tu však setkáte se zajímavými jeskyněmi a skalními stěnami. A na pláží Beritnica narazíte na úžasně fotogenické kameny usazené v tyrkysově modrém moři. Na fotografiích vypadají přímo úžasně.

Močály a slané jezero Mir

Chorvatských lákadel je ovšem mnohem víc. Vaší pozornosti by nemělo uniknout slané jezero Mir na ostrově Dugi Otok. Jeho slanost je způsobena jeho podzemním propojením s mořem. Je libo močály? Neděláme si legraci. V národním parku Kopački Rit se nachází největší evropská močálová oblast s bohatou flórou i faunou. Zajímavou mokřinu a ornitologickou rezervaci, ve které žije až 200 druhů ptactva, najdete i na Istrijském poloostrově. I toto místo rozhodně stojí za návštěvu. Stejně jako spousta dalších.

Zlatý roh

Naprosto úchvatný pohled je i na tzv. zlatý roh, rohovou pláž nacházející sena ostrově Brač, Plitvijské a Slunjčické vodopády a mohli bychom pokračovat. Již v úvodu jsme psali, že sepsat průvodce po Chorvatsku na jednu stránku je téměř nemožné. Nezbývá tedy nic jiného, než si Chorvatsko projet od severu k jinu, od východu k západu a všechny jeho krásy poznat na vlastní kůži. Třeba narazíte na místo, o kterém se v žádném průvodci nedočtete.

Napsat komentář