rady-cestovat-dovolena-cz_tescoma_cz_nahledovy

Bez termosky v zimě na horách ani ránu!

Trávíte spoustu času v terénu a nevynecháte jedinou příležitost, kdy můžete vyrazit na hory? Pak zřejmě máte jednoho z nejdůležitějších pomocníků každého turisty – termosku. Že ne? V tom případě vám přijde vhod následující manuál. Prozradíme vám, jak si při výběru této užitečné nádoby počínat.

Termoska udrží tekutinu teplou i déle než 24 hodin. Jenomže jak už to tak bývá, není termoska jako termoska – vzhledem k široké nabídce byste měli zohlednit několik základních kritérií. Ještě předtím si ale přečtěte, na jakém principu tento „zázrak“ funguje.

Termoska není nic jiného než uzavíratelná nádoba s dvojitými stěnami, mezi kterými je vakuum. Vynalezl ji chemik a fyzik James Dewar, ovšem pro úplně jiné účely. Tzv. dewarka (Dewarova nádoba) se používá pro uskladnění tekutých plynů.

Ať už však hovoříme o Dewarově nádobě nebo o termosce, obě fungují na stejném principu. Nevodivé vakuum zamezuje tepelným ztrátám a teplo uniká pouze sáláním.

Nerez ano, plast pouze na doma

Termosky se obvykle vyrábí z odolného nerezu, který má velmi dobré vlastnosti. O stupínek výše jsou termosky z titanu. Jsou lehčí, ale zato podstatně dražší. Pro běžně použití jsou naprosto dostačující nádoby v nerezovém provedení.

rady-cestovat-dovolena-cz_tescoma_cz_01

Naopak se vyhněte plastovým termoskám. Ty jsou do outdoorových podmínek nevhodné, protože v prostoru mezi stěnami není vakuum, ale pěna. Izolace není příliš efektivní a nápoj si teplotu neuchová tak dlouho jako v nerezové termosce. S ohledem na nízkou cenu však patří mezi populární kuchyňské potřeby.

Větší termoska udrží nápoj teplý po delší dobu

Žádná termoska neudrží nápoj teplý navěky. I v té nejlepší čaj nakonec vychladne, ovšem platí, že ve větších nádobách podstatně pomaleji než v menších. To je dáno tím, že tekutina uchovává tepelnou energii v celém svém objemu, ale teplo se přesouvá do okolí pouze přes stěny nádoby. A vzhledem k tomu, že plocha stěn roste s druhou mocninou a objem s třetí, je poměr objemu u větší nádoby podstatně vyšší. To samé analogicky platí také u termosky na jídlo.

rady-cestovat-dovolena-cz_tescoma_cz_02

Neměla by chybět zacvakávací pojistka

Poslední otazník visí nad typem uzávěru. Zacvakávací pojistka je praktická, protože umožňuje nalévání nápoje bez nutnosti odšroubování víčka, avšak ve velkých mrazech hrozí, že uzávěr zamrzne. V tomto směru je lepší šroubovací uzávěr s vyfrézovanými zářezy.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/rady-cestovat-dovolena.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář