Sopka Katla může pořádně ohrozit celou Evropu

Odborníci již nějakou dobu varují že další sopka na Islandu by mohla způsobit chaos v letecké dopravě na Evropou. Tentokrát nám hrozí sopka Katla (viz aktuální situace sopka Katla 2011). I když nepatří mezi největší nebo nejaktivnější sopky na Islandku, i ona může pořádně pohrozit.

Seismologové a vulkanologové nervózně sledují to, jaká je aktuální aktivita Katla v roce 2011. Podle vrůstající intenzity otřesů vyvolaných sopečnou činností je jisté, že v dohledné době může dojít k erupci této sopky. Můžete se také podívat na Katla video, které zachycuje aktuální dění na této sopce.

Když v roce 2010 došlo k výbuchu sopky Eyjafjallajokul, stálo to letecké společnosti dvě miliardy dolarů. Výbuch sopky Katla by ale mohl být mnohem horší. Zatímco sopka Eyjafjallajokul je malá, sopka Katla je podstatně větší. Síla výbuchu by tak podle odhadů na základě historických záznamů mohla být desetkrát a stokrát větší než v roce 2010.

Poslední velká erupce sopky Katla v roce 1918 způsobila rozsáhlé povodně na Islandu, vedla ke snížení slunečního svitu na tomto ostrově a údajně měla vliv i na pokles průměrné teploty v celé Evropě o 2 stupně celsia.

Sopka Katla zatím nepatří mezi nejznámější sopky v Evropě. Ale to už by se velmi brzo mohlo změnit. Pokud by se síla jejího výbuchu v roce 2011 nebo 2012 vyrovnala tomu, co předvedla třeba v roce 1918, mělo by to výrazný dopad na celou Evropu. Letecká doprava v Evropě by tak mohla být ohrožena na mnohem delší dobu.

Sopka katla ale není jediná aktivní sopka na Islandu. V současné době je na Islandu evidováno 22 sopek a z toho je 7 aktivních. Sopka katla pak patří mezi 4 nejaktivnější sopky na Islandu. Nejaktivnější sopka je bezesporu Hekla. Ta ale nepředstavuje pro své okolí tak velké riziko. Protože se na rozdíl od Katla nebo Eyjafjallajokul nenachází pod ledovcem.

Právě množství ledu, který pokrývá sopku katla, je největší riziko. Při erupci by totiž došlo k jeho prudkému tání. To jednak způsobí lokální záplavy na islandu a dále se spolupodílí na vzniku rozsáhlého oblaku sopečného prachu. Tedy stejného jaký v roce 2010 přinutil zůstat všechna letadla v Evropě na zemi. Kráter sopky Katla má průměr 10 kilometrů. A odhaduje se, že se v něm nachází více než 70 kilometrů krychlových ledu.

Napsat komentář