Když se letadlo opozdí… Na co máte nárok?

Občas se stane, že ne vše jde podle plánu, a letecká doprava bohužel není výjimkou. Když už tedy má právě vaše letadlo zpoždění, nebo je váš let zcela zrušen, je dobré vědět, že máte nárok na finanční kompenzaci. Tato kompenzace nebo také odškodnění je definováno jako náhrada za váš čas strávený na letišti a řídí se nařízením Evropského parlamentu a Rady EU.

Mám na kompenzaci nárok vždy?

Samotný nárok na finanční kompenzaci za zpožděný nebo zrušený let vám zcela zdarma posoudí společnost Vaše nároky.cz. Ta se touto problematikou zabývá již od roku 2013 a za ty roky úspěšně pomohla již tisícům klientů.

Letetcká 6

Ve zkratce však lze říci, že na odškodnění máte nárok, platí-li následující:

  • Let byl opožděn na příletu alespoň o 3 hodiny.
  • Let byl zcela zrušen a letecká společnost vás o plánovaném zrušení letu neinformovala alespoň 14 dny před samotným odletem.
  • Letecká společnost má sídlo na území Evropské unie nebo z území Evropské unie vzlítala.
  • Let nebyl opožděn nebo zrušen z důvodu tzv. mimořádné situace. Mezi které můžeme řadit špatné povětrnostní podmínky či politickou nebo přírodní nestabilitu země. 

Na jaké odškodnění mám nárok?

Výše samotné finanční kompenzace se pohybuje v rozmezí 250-600 eur. Přesná výše právě vašeho odškodnění závisí na letové vzdálenosti. Obecně platí:

  • 250 € – vzdálenost letu do 1 500 km
  • 400 € – vzdálenost letu od 1 500 km do 3 500 km
  • 600 € – vzdálenost letu nad 3 500 km

Zajímavost: Výše kompenzace je častokrát vyšší, než byla samotná cena letenky. Proto se vyplatí zavzpomínat na vaše předešlé lety. O kompenzaci můžete totiž žádat až 3 roky zpětně!

Letecká 4

Co k žádosti o kompenzaci potřebuji?

Pro samotné posouzení vašeho letu, tedy i k posouzení nároku na finanční kompenzaci, je zapotřebí doložit například palubní lístky, případně i číslo letu nebo číslo rezervace.

V případě, že vám komplikací vznikly i nějaké další náklady, jako například noc v hotelu nebo strava, doložte také tyto účtenky.

Obecně platí, že čím více podkladů doložíte, tím bude posuzování jednodušší a rychlejší. Společnost Vaše nároky.cz spolupracuje s několika advokáty, posouzení vašeho případu tedy bude v řádu několika hodin. Za jejich služby navíc neplatíte nic předem. Náleží jim až předem domluvená odměna z úspěšně vymožených peněz od letecké společnosti, nemáte se tak čeho obávat.

Odkaz na další videa na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCQfJEqGTlkSDJIwM0dbID5w/featured

 

Napsat komentář