Lidé prahnoucí po návštěvy Čínské lidové republiky by se měli na cestu pořádně připravit. Před odjezdem není nutné pouze vyřízení víza. Svou důležitost mají i další náležitosti, jako jsou letenky, jízdenky na transfery, cestovní připojištění, měna, celní a devizové předpisy, ubytování a očkování. Vyrazit s cestovkou, či na vlastní pěst.
Vízum do Číny hraje prim
Základem je vízum do Číny, které vyřídíte na velvyslanectví ČLR v Praze. Jeho obstarání není náročné. Turistické vízum má platnost maximálně tři měsíce, služební až 1 rok. Zkrátka a dobře. Vypíšete příslušný formulář, odevzdáte cestovní pas platný alespoň na 6 měsíců, jednu fotografii a samozřejmě rezervaci zpáteční letenky nebo letenky do třetí země. Jakmile vám ambasáda vyhotoví vízum, může chtít i výpis z účtu. Doba vyřízení je většinou do 7 pracovních dnů, s expresním příplatkem 20 USD obdržíte doklad do 3 pracovních dnů. Cena víza do Číny je 40 USD. Věřte, že jsou úředníci ambasády vstřícní a ochotní.
Jak je to s očkováním?
Určitě vás potěší, že očkování do Číny není povinné. Existuje však jedna výjimka. A to v případě příjezdu cestovatele ze zemí endemického výskytu žluté zimnice, což jsou státy rovníkového pásu Afriky a část zemí Jižní Ameriky. Samozřejmě záleží na období, ve kterém je pro vás Čína atraktivní. Důležité je i prostředí, kde se budete pohybovat. Pro klid v duši se nechce naočkovat proti žloutence A, B a břišnímu tyfu. V každém případě zkontrolujte očkování proti tetanu, spalničkám, záškrtu.
Měna a její dělení
Čínská měna se jmenuje renminbi yüan, což se dá přeložit jako lidové peníze. Určitě se setkáte i s pojmenováním kuai. Jeden yüan se dále dělí na 10 jiao a jeden jito zase na 10 fenů. Jak platit? Směnu peněz musíte řešit až v čínských bankách. Nemusíte se bát, že vás okradou, ale při výměně je nutné předložení cestovního pasu. Je možné směnit jen světovou měnu, jako jsou eura, dolary či libry.