Zničené kufry při cestování a jak tomu předejít

Faktem je, že personál letiště se  k zavazadlům chová HROZNĚ. Ani to raději nechci věděl, co se s kufry děje na cestě mezi check-inem a pásem při příletu. Podle toho, jak kufry něky po příletu vypadají, tak si myslím, že zaměstnanci letiště musí turisty hodně nenávidět a ničí je snad schválně. Určitě nejsou vyjímkou pády z mnoha metrů nebo „sešlapávání“ zavazadel, když se nechtějí vejít, kam mají. Na některých kufrech jsem na vlastní oči viděl otisky podrážek.

Pokud bych to měl odhadnout, tak při příletu jednoho letadla (dejme tomu 160 osob), mi alespoň jednou někdo z klientů hlásil poškození zavazadla. Od utržených uší až po obsah kufru v igelitovém pytli.

Na letištích je možné si kufr za poplatek nechat omotat fólií. To ochrání kufr ale jen na povrchu – aby se neodřel nebo nezašpinil.

Když k nějakému tomu úrazu kufru při cestování letadlem nakonec dojde, je možné, že dostanete nějakou náhradu od pojišťovny. K tomu je ale potřeba škodu IHNED NA LETIŠTI oznámit a nechat si vystavit protokol „PIR“ (PROPERTY IRREGULARITY REPORT), bez kterého se při hlášení pojišťovně neobejdete. Místo, kde tento protokol získáte, je vždy poblíž pásů, kde se kufry vyzvedávají. Toho, že neumíte jazyk se nebojte. Dotyčný úředník při pohledu na rozbitý kufr pochopí, co po něm asi chcete. Je chyba potom u autobusu chtít po delegátovi CK, aby tohle za vás řešil. Kromě toho že v tu chvíli na to určitě nemá čas, tak se hlavně delegát nedostane do prostoru pro cestující, kde je potřebná kancelář. Když tento protokol budete úspěšně mít, napište k němu průvodní dopis, kde vysvětlíte, co se stalo a vše pošlete na adresu pojišťovny, která vás pojistila na cestu (bývá to tatáž, která vás na cestu pojistila „zdravotně“ a od které máte kartičku. Je to vaše pojištění a nebude to za vás ani řešit cestovní kancelář.

Pokud se vám kufr rozbije při cestě na dovolenou, někdy můžete při příletu od delegáta dostat radu, abyste vše nahlásili až při cestě zpět. Jakože se to stalo až při cestě do ČR. Má to svůj smysl – už poučeni nahlásíte škodu pohodlně na našem letišti a pojišťovně může být přece jedno, jestli se to stalo cestou tam nebo zpět. Ale – budete muset lhát.

Tyhle všechny starosti si můžete ušetřit, když – SI KOUPÍTE POŘÁDNÝ KUFR.

Sám jezdím se skořepinovým kufrem Samsonite. Už je hodně odřený, ale vydržel všchno (a nebylo toho asi málo). Oproti textilním kufrům plastový kufr nikdo neroztrhne a současně (pokud je z dobrého materiálu) je dostatečně pružný aby neprasknul při nárazu. Ochrání taky obsah, který je uvnitř. Mnohokrát jsem viděl zlobu klientů, když nosiči zůstalo utržené ucho v ruce. Ale byla to opravdu vina nosiče, nebo spíš toho kufru? Kvalitnímu kufru neupadnou ani kolečka na první nerovnosti.

Jasně, že je takový kufr dražší, než obyčejný v Tescu. Ale kolik kufrů si v životě koupíte…

zdroj:pekna-dovolena.cz

Napsat komentář