Dominantními klimaty v Řecku jsou střídavá horká, suchá léta a chladné, vlhké zimy typické pro Středomoří.Značné klimatické rozdíly závisejí na nadmořské výšce a vzdálenosti od moře. Obecně platí, že kontinentální vlivy se projevují i dál na sever a ve středu až v pevninské Číně. Mezi hlavní klimatické oblasti Řecka jsou pevninské hory, Attica (jihovýchodě část pevniny) a Egejské moře na západě, včetně Jónských ostrovů.
V zimě dochází ke snížení tlaku a Řecko zasahuje od severního Atlantiku vítr přinášející déšť a chladné větry z východního Balkánu přes Makedonii a Thrákii.Stejný vítr ale později přináší teplo z jihu, díky čemuž je průměrná teplota v lednu mezi Soluňí (6 ° C) a Aténami (10 ° C)tolik rozdílná. Větry také přinášejí v nížinách na západě a na jih mírnou zimu a mrazy.Začínají v pozdním podzimu a pokračují přes zimu.Jónské ostrovy a západní pevninské hory tak zasahují časté přeháňky deště (sněhu ve vyšších polohách) od západu, zatímco východní pevniny, stíněné horami, dostávají mnohem méně srážek.Průměrné roční srážky na ostrově Korfu tedy jsou na západním pobřeží asi 1300 mm, kdežto v Aténách a na jihovýchodní pevnině pouze 406 mm.
Letní větry mají zmírňující účinek podél pobřeží, ale občas jsou velmi suché a horké a větry tak mají vysušovací efekt, který způsobuje sucho v oblasti Egejského moře. Jónské moře a ostrovy v Egejském moři jsou obzvlášť teplé v říjnu a listopadu.