Jak pronajmout byt v Mostě bez rizika a zajistit si přitom co nejvyšší činži? Máme pro vás pár ověřených tipů!

Jak na pronájem bytu v Mostě? Chystáte se v tomto téměř sedmdesátitisícovém městě na severu Čech pronajímat vaši nemovitost? A hodláte tak učinit bez asistence realitní kanceláře, jenže si nejste jistí, jak by měla vypadat správně sepsaná smlouva? Poradíme vám, co v této listině rozhodně nesmí chybět, aby ji vůbec bylo možné považovat za platnou, a navíc vám ukážeme, jak si zajistit co největší míru ochrany proti případným neplatičům. No a zkusíme si ještě říci, jak získat takovou činži, která by co nejvíce odpovídala vašim představám. Pojďme na to!

Pronájem bytu se dnes vlastníkům vyplácí

Časy, kdy se vlastníci bytů doslova přetahovali o potenciální nájemníky, jsou nejspíš už definitivně pryč. Poptávka po činžovním bydlení roste a vy jako majitelé tak můžete být náročnější a klást si více požadavků. Rovněž si můžete říci za poskytnutí vaší nemovitosti o více peněz. Jsou tu pochopitelně regionální rozdíly, nicméně je faktem, že jste coby vlastníci v současnosti zcela evidentně ve výhodnějším postavení než člověk, který se o váš byt uchází. A pokud jde o předpovědi vývoje na realitním trhu, ty vám zdá se také hrají do karet, protože zájem o nájemní bydlení by měl ještě stoupnout.

S růstem poptávky navíc poroste i cena, a složitá dostupnost činžovního bydlení se tak ještě zhorší. Z takové situace budou těžit právě vlastníci nemovitostí jako vy. Krom toho se zdá, že nejde jen o přechodný stav, ale spíše o dlouhodobější trend.

Za garsonku 5 nebo 6 tisícovek?

Ty nejmenší byty, tedy garsoniéry či 1+kk, lze v Mostě sehnat už za nějakých 5 nebo 6 tisíc měsíčně. Pokud budete nabízet nemovitost podobné velikosti, můžete však klidně požadovat i o něco více a s trochou šikovnosti vyšší činži také dostanete. V prvé řadě by se však váš byt neměl nacházet v některé z lokalit, které jsou zde považovány za poněkud problémové. Jde zejména o domy podél třídy Budovatelů, ulici K. H. Borovského nebo Javorovou a snad ještě několik málo dalších.

Chcete 7 000? Musíte se snažit!

Důležitou věcí, která vám rovněž pomůže, je pochopitelně i to, když bude vaše garsonka v perfektním stavu, nejlépe po rekonstrukci a navíc slušně vybavená. Krom toho je nezbytná i její dokonalá prezentace. Musíte ji zkrátka umět správně nabídnout. Perfektní fotky, detailní popis a umístění inzerátu na nějaký frekventovaný realitní web, to jsou věci, které vám nalezení solventního nájemníka ochotného dát měsíčně pár stovek navíc určitě usnadní. Inkasovat měsíc co měsíc 7 tisícovek není tedy při splnění určitých podmínek vůbec nereálné.

Trumfy držíte v ruce vy!

Horší dostupnost vlastnického bydlení nově umocněná i přísnějšími podmínkami u hypotečních úvěrů přímo ovlivňuje i stoupající činže. To je zřejmé. Zájem o hypotéky jednoznačně klesá a ceny nemovitostí rostou. Podle nových pravidel, která navíc ČNB zatím měnit nehodlá, totiž na úvěr řada lidí jednoduše nedosáhne. Nejenomže je obtížnější půjčku získat, ale jak je patrné z přiložené tabulky, je díky dražším nemovitostem také nutné půjčovat si stále víc a víc. To pochopitelně dále rozšiřuje řady zájemců o pronájmy. Trumfy tedy jsou a zřejmě ještě dlouho budou na vaší straně.

Průměrná výše hypotečního úvěru v ČR

ROK Průměrná výše hypotéky
2018 2 179 000 Kč
2017 2 059 000 Kč
2016 1 957 000 Kč
2015 1 806 000 Kč
2014 1 669 000 Kč

Uzavřete raději smlouvu na dobu určitou

Až se vám nějaký solidní zájemce o váš byt ozve, rozhodně s ním uzavřete smlouvu na dobu určitou a to nejprve třeba jen na tři nebo na šest měsíců. Je to pro vás výhodnější už z toho důvodu, že si takto můžete nového nájemníka trochu otestovat. Opatrnosti totiž není nazbyt, jak by jistě potvrdil každý majitel, který svou nemovitost poněkud nerozvážně poskytl problémovému člověku. Zkrátka zjistíte, zda by vše mohlo s trochou štěstí takříkajíc „klapat“ a teprve potom nabídnete smlouvu s delším trváním, ideálně na rok. A co všechno by měla obsahovat?

Na těchto 6 položek určitě nezapomeňte!

Nový občanský zákoník sice přesně neurčuje, co všechno musí nájemní smlouva na dobu určitou obsahovat, ale několik zcela nezbytných údajů tu přece jenom zůstává.

1. PŘESNÉ URČENÍ OSOB

  • Musí v ní být uvedeno, kdo je majitel a kdo nájemník.

2. KONKRÉTNÍ URČENÍ NEMOVITOSTI

  • Adresa, číslo bytu, případně i patro a umístění v rámci daného podlaží. Žádoucí je rovněž určení příslušenství (sklep, parkovací místo atd.).

3. ČINŽE A SLUŽBY

  • Musí samozřejmě obsahovat částku, kterou budete pravidelně dostávat a rovněž datum a způsob úhrady činže. Musí být také stanoveno, zda bude nájemník zvlášť platit ještě za služby (voda, odpad atd.) nebo jestli jsou tyto platby už v činži zahrnuty.

4. TRVÁNÍ SMLOUVY

  • Listina by měla obsahovat i konkrétní dobu, po kterou má vztah trvat. V opačném případě by šlo o smlouvu na dobu neurčitou a na to pozor!

5. KAUCE A PŘEDÁVACÍ PROTOKOL

  • Nezapomeňte stanovit výši kauce na úhradu případných škod (maximálně trojnásobek činže) a připojte i tzv. předávací protokol, který bude obsahovat popis toho, v jakém stavu se byt včetně vybavení nachází v okamžiku jeho předání nájemníkovi!

6. DOLOŽKA PŘÍMÉ EXEKUČNÍ VYKONATELNOSTI

  • Jde jednoznačně o věc, kterou minimalizujete riziko vyšších ztrát v případě, že vám nájemník přestane platit. Doplacení dlužné činže vám to sice nezajistí, ale díky této exekuční doložce se alespoň neplatiče zbavíte o poznání dřív, než když se spolehnete na zpravidla zdlouhavé soudní řízení.

Pronájmy jsou a budou „v kurzu“

Vzhledem ke všem výše zmíněným okolnostem, které jsou dnes pro realitní trh v České republice typické, se předpoklad o rostoucí poptávce po nájemním bydlení jeví jako zcela opodstatněný. Zájem o pronájmy tedy u nás s velkou pravděpodobností bude stoupat a nejinak tomu bude i s činžemi. Jistě, najdou se v budoucnu určitě i lokality, kterých se tento trend týkat nemusí, nicméně větší města, která neustále přitahují další a další obyvatele, k takovým lokalitám pravděpodobně patřit nebudou.

Máte už s pronajímáním vašeho bytu či domu nějaké zajímavé zkušenosti? A nechcete se s námi o ně podělit?

Napsat komentář