Proč jsem si oblíbila bavlněná dámská trička?

Chci si koupit tričko. Miluji dámská trička s nejrůznějšími potisky, podobná, jako jsou například tady. Řeknete si, co to asi tak může být za problém? Jenže on je a dost veliký. Nebo mám možná smůlu jen já, ale abych sehnala kvalitní tričko, které něco vydrží a nezkroutí se hned po prvním vyprání, je pro mě poměrně problém. Protože jsem se docela dost zaměřila na to, jak bych si dobré tričko představovala, poradím vám, na co se zaměřit, abyste hned věděli, na čem jste. 

Bavlna je nenahraditelná

Obecně nemám příliš ráda umělé materiály. Takže za mě jednoznačně vede bavlna. Drželi jste už někdy v ruce tričko vyrobené z kvalitní bavlny a zároveň z nějakého levnějšího a méně kvalitního materiálu? Asi jste si těch rozdílů všimli. Prostě bavlna je lepší. Má totiž mnoho předností a především pevnost v tahu i v oděru. Navíc, když se bavlna namočí, zvýší se její pevnost o dalších 20 %. A i proto je tak skvělá právě na trička, která se musí často prát a jsou více namáhaná. 

Asi sotva najdeme lepší materiál. Je prodyšná, příjemná na nošení a velmi univerzální. Mimo triček se vyrábí i bavlněné košile, šaty, svetry, mikiny, spodní prádlo i punčochy. Já kupuji bavlněné oblečení nejen pro sebe, ale i dětem, kvůli zdraví a alergiím. 

Koukejte na gramáž

Na gramáž se dívám, ale neberu ji jako důkaz naprosté kvality. Někdy může látka o vyšší gramáži být mnohem méně kvalitní než látka s nižší gramáží. I látka s vyšší gramáží se vám v pračce klidně srazí hned po prvním vyprání. Hovořím z vlastní zkušenosti. 

Každé triko se po vyprání srazí

To je samozřejmé, ale záleží jak moc. Jestliže po vytáhnutí z pračky máte v rukou místo vašeho krásného nového trička pidi tričko pro panenky, je něco špatně. Ale s určitým procentem sražení počítají i normy. Voda prostě na jednotlivá vlákna působí a nejde tomu zabránit ani sebe kvalitnějším materiálem. 

Kvalita a pohodlí

U triček preferuji kvalitu a pohodlí. Takřka každé tričko se vyrábí s určitou příměsí průmyslových látek, aby byly pružnější. Samozřejmě čím víc, tím hůř. Já miluji bio bavlnu, která je pěstována tradičními metodami. Oblíbila jsem si její jemnost. Je sice dražší, ale ta kvalita za to stojí. 

Jestli máte rádi extravagantní outfity, ale zároveň je pro vás důležité pohodlí, tak bavlněné tričko ozvláštněte různými šperky a jinými doplňky. Rozmanitý výběr nabízí Larond

Povrch a střih 

Když kupuji nové tričko, podívám se dobře na jeho povrch. I když možná vypadám trochu divně, zvednu si ho proti světlu, abych dobře viděla, a dělám, že nevidím divné pohledy prodavaček. Čím bude materiál chlupatější, tím horší. Na první pohled vypadá krásně, ale počkejte, až ho párkrát vyperete. Protože ráda šiju, zajímám se také o kvalitu střihu, která je pro trvanlivost trička velmi důležitá. Dívejte se na boční šev, protože podle toho poznáte správný střih. Oka úpletu musí jít kolmo ke švu. Když budou šikmo, nebrat. 

Bavlněné oblečení potřebuje péči

Zničila jsem hezkých pár kousků, než jsem s pomocí chytrých knížek i vlastních zkušeností přišla na to, jak se o takové oblečení správně starat a poradím i vám. Vždy před praním oblečení otáčím. Tím eliminuji hrozbu žmolků. Tam, kde je příměs elastanu či syntetiky, peru na menší teplotu do 40 °C. Povlečení nebo ručníky snesou teplotu vyšší i na 90 °C, ale takto peru opravdu výjimečně. Jinak je bavlna hodně odolná a zvládne bělení i barvení. 

Při praní prádlo dělím na bílé, tmavé i barevné. Já jsem tedy tak trochu blázen a rozděluji podle barev i na červené, černé, šedé, apod. Protože nenávidím žehlení, hned po vyprání prádlo pověsím. Kdo má doma sušičku, má vyhráno, protože může suché prádlo rovnou skládat. A jak skládat oblečení rychle a efektivně najdete v tomto článku

A ještě takový malý poznatek na konec. Pokud na cedulce najdete zkratku ELS nebo Sea Island, máte v ruce tričko z prvotřídního materiálu. 

Jaký materiál preferujete vy?

 

Napsat komentář