Odesíláte balík do zahraničí poprvé, nebo tam vaše zásilky míří pravidelně? Které faktory vstupují do hry při mezinárodní přepravě zásilek? Ceník dopravců stojí na několika hlavních pilířích, jejichž znalost můžete obrátit ve svůj prospěch a podstatně tak ušetřit. Které to jsou, to prozradí následující článek.
U mezinárodní přepravy zásilek ceník ovlivňuje zejména rozměr a váha zásilky
Žádné překvapení – fyzické rozměry a hmotnost zásilky budou přímo úměrné její ceně. Čím větší a těžší, tím více bude její doprava stát. Zatímco samotnou hmotnost ovlivníte jen s obtížemi, nad velikostí zásilky – nebo alespoň jejího obalu – máte do jisté míry kontrolu. Snažte se volit takový obal či krabici, který dokáže bez obtíží pojmout předmět, který posíláte, ale zároveň není o moc větší, než skutečně potřebujete, každý centimetr navíc může znamenat nadbytečné výdaje. Menší rozměry balíku zároveň umenšují riziko zbytečného poškození při nejrůznějších otřesech. Ještě před odesláním vaši zásilku zvažte (včetně krabice či obalu), abyste měli představu o její celkové hmotnosti.
Dalším klíčovým faktorem je vzdálenost
Mohlo by se zdát, že čím větší vzdálenost, tím více poroste celková cena, a v řadě případů tomu tak také je, železným pravidlem to ale být nemusí. V závislosti na povaze nákladu i zemi, kam jej odesíláte, může i mnohem vzdálenější lokalita nakonec vyjít levněji, než mnohé bližší. Záleží například na tom, zda a s jakou tamní přepravní službou spolupracuje váš dopravce, pokud do dané země nezajišťuje dopravu sám.
Spousta přepravních společností mívá vlastní automatické kalkulátory cen – stačí zadat:
- Adresu odesílatele (zemi, město, PSČ)
- Adresu příjemce (totéž)
- Rozměry zásilky
- Hmotnost zásilky
A na základě těchto parametrů vám zhruba vypočítají konečnou cenu přepravy.
Sledování zásilky a pojištění také něco stojí
Ačkoliv nejde zpravidla o nijak závratné částky, přesto stojí za to je zmínit. Sledování zásilky některé společnosti nabízí automaticky, jiné jako extra službu. Může jít o užitečnou pomůcku, která vám dává jistotu o aktuální poloze balíku, a navíc můžete s její pomocí snadno prokázat, že jste balík skutečně odeslali. Více o sledování zásilek – tedy alespoň v případě populárních e-shopů z Číny – se můžete dočíst zde.
Co se týče pojištění, do určité částky je u většiny společností započítáno automaticky v ceně. Pokud ale odesíláte něco cennějšího, není od věci pořídit si ještě připojištění, buď přímo u dopravce, potažmo u některé z pojišťoven.
Celní poplatky jsou zpravidla záležitostí koncového příjemce
Cla jsou vždy ošemetnou záležitostí. V rámci Evropské unie se jimi naštěstí zabývat nemusíte, ani jako odesílatel, ani jako příjemce. V případě zásilek do ostatních zemí bude pokaždé situace jiná podle celního režimu, který v daném místě panuje, téměř vždy ale platí, že platba cla je na tom, kdo zásilku přijímá.
Výše cla se odvíjí od ceny a povahy toho, co zasíláte, proto bude při odesílání zásilek mimo EU nutné přiložit komerční fakturu s podrobným popisem zásilky, a také mít vlastní EORI číslo, které vám přidělí místní celní úřad. O otázce cla si můžete přečíst více zde.
Nezapomínejte ani na cenu vlastního času a námahy!
Nic není zcela zadarmo – přinejmenším za to platíte vlastním časem. Zajištění, zabalení, vyjednání jejího odeslání nebo její dopravení na poštu, to vše vás stojí pokud ne peníze, tak alespoň čas a energii. I to nezapomeňte započítat do celkového nákladu, pokud se zajímáte o jeho cenu!
Nyní snad máte o něco lepší představu o tom, které faktory vstupují do hry při mezinárodní přepravě zásilek. Hodně štěstí při výběru vašeho dopravce – a neřiďte se nutně jen ceníkem, ale i kvalitou služeb jednotlivých zásilkových služeb!
Posíláte zásilky do zahraničí často? Kam a jakého druhu? Kterých dopravců využíváte nejčastěji? Zasílali jste či jste přijímali zásilku ze zemí mimo EU? Jak to v tom případě bylo se cly? Zanechte nám komentář – rádi se dozvíme více!